SSUPŠ Zámeček, s. r. o.

film o Zámečku prohlídka školy Jsme členem Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky

logo Asociace Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky
ŠKOLA ONLINE Go Out.cz Mapa školství.cz

Práce naší absolventky způsobila skandál

Socha prezidenta Klause vyrobená z ledu, která se na slunci pomalu roztéká. Toto dílo mladé sochařky Markéty Jáchimové (absolventka SSUPŠ Zámeček) mělo být vystaveno v jednom z prostor Úřadu vlády - v zahradě Lichtenštejnského paláce. Úřad ale práci studenty pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové ze studentské výstavy vyřadil.

Zdroj: aktualne.cz; Veronika Suchá
Socha prezidenta Klause vyrobená z ledu, která se na slunci pomalu roztéká.
Toto dílo mladé sochařky Markéty Jáchimové (absolventka SSUPŠ Zámeček) mělo být vystaveno v jednom z prostor Úřadu vlády - v zahradě Lichtenštejnského paláce. Úřad ale práci studenty pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové ze studentské výstavy vyřadil.
Výstava klauzurních prací s názvem Veškeré úřední zvládnutí tak proběhne bez tajícího prezidenta, ačkoli Markéta Jáchimová je na plakátech uvedena jako jedna z autorek.
"Zakázali mi tam sochu vystavit, prý se bojí politických souvislostí," řekla Aktuálně.cz Jáchimová. Sama své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování.

A to Úřad vlády považuje za nevhodné.
"Tato výstava nemá být prostorem pro karikatury politiků, to se pro Úřad vlády nehodí," říká kurátorka výstavy a externí zaměstnankyně Úřadu vlády Adriana Primusová. "Nikdo nezakázal věc vystavovat, jen ji nechceme vystavit na Úřadu vlády. Myslím, že je to celé zbytečně nafouknuté."
Jakoby mládnul, znělo na vernisáži
Vedoucí sochařského ateliéru na pražské UMPRUM Kurt Gebauer názor úřadu nesdílí.
"Považuji to za koninu." Podle něj není na ledové hlavě prezidenta Klause nic urážlivého.
"Je to hra, hra s názory. Legrace ze světonázoru prezidenta navíc perfektně umístěná na fontánce v zahradě. To by mělo Václava Klause těšit, že se o něj lidé zajímají a musí s tím i počítat. Možná jemu samotnému by to nevadilo, ale úředníkům ano," domnívá se Gebauer.

Mladá sochařka se rozhodla i přes zákaz na úterní vernisáž hlavu z ledu donést. "Vím, že je to ostrá reakce, ale jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá," říká s tím, že podmínku politické neutrality Úřad vlády vznesl, až když viděl vizualizace výtvarných děl. "To bylo před necelými dvěma týdny, na výstavě se ale pracuje od února."
Ledová podoba prezidenta republiky tak nakonec vernisáž ozdobila, zástupci Úřadu vlády se rozhodli ji na místě nechat. Kus ledu v životní velikosti odolával slunečním paprskům i kapkám deště.
"Jakoby mládnul," komentovali tání sochy účastníci vernisáže. "Myslím, že to není nic agresivního. Například dílo Český rybníček s usekanými hlavami kaprů je mnohem ostřejší a vlastně útočí na celý národ, ale to nikomu nevadí," podivil se na vernisáži další z vystavujících Štěpán Čapek.
UMPRUM chce zákaz písemně
UMPRUM doteď nedostala písemný zákaz vystavit kontroverzní dílo. Uvítal by ho i Kurt Gebauer. "Jinak je to jako za minulého režimu, kdy se vždycky něco tichou poštou zakázalo, aby nebyly žádné dokumenty."

"Pokud chtějí něco písemně, ať napíší žádost a někdo jim odpoví. Myslím ale, že se ze z toho papíru má stát součást uměleckého díla, někam ho přilepí," tvrdí kurátorka. "Je za tím podle mě snaha provokovat a zviditelnit se."
Není ani ovšem zřejmé, kdo přesně o zákazu rozhodl. "To je otázka celého schvalovacího kolečka," odpovídá Adriana Primusová na otázku, kdo konkrétně z Úřadu nechtěl ledovou sochu vystavit.
Šéf to odsouhlasil
Šéf Úřadu vlády Jan Novák pak na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že prostory Úřadu vlády nejsou poskytovány pro prvoplánové politické manifestace.
Před zahájením výstavy byla podle něho doručena úřadu dokumentace ke všem dílům a právě "politická manifestace" byla jedním z kritérií, které o (ne)vystavení díla rozhodovaly. "S konečným výběrem a podmínkami vystavení jsem osobně souhlasil," uvedl Novák. "Politická provokace jistě patří do veřejného prostoru, ne však do zahrady Lichtenštejnského paláce."
Otázky, s nimiž se na něj obrátilo Aktuálně.cz, utvrdily prý šéfa Úřadu vlády v tom, že tak to má být. "Způsob, jakým se na sebe pokouší (autorka) upozornit, mě utvrzuje v názoru, že náš postoj je správný," uvedl Jan Novák v poslední větě své odpovědi.

Hlava Václava Klause na "svém" místě v zahradě Lichnštejnského paláce. Dokud bylo místo nad fontánou prázdné vzbuzovalo otázky návštěvníků. "Co tam chybí? Proč zrovna tam nic není."Václav Klaus nebyl jediný z koho si mladí umělci dělali legraci. Tato monumentální socha zachycuje ve státnickém gestu šéfa sochařského ateliéru na UMPRUM profesora Kurta Gebauera.Autorka podobu hlavy státu vystihla přesně.Hlava prezidenta republiky z ledu se nakonec na výstavě v zahradě Lichnštejnského paláce objevila. Autorka ji umístila přes nesouhlas organizátorů na původně zamýšlené místo.Pomalu se rozpouštějící socha prezidenta Klause z ledu. "Jakoby mládnul," zdálo se divákům.Autorka Markéta JáchimováHlava hlavy státu odpočívala až do výstavy v ledničce.

13.3.2015 14:25:54

Aktuální info

6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Foto k aktualitě - 6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Vystavují naši fotografové a grafici

27.8.2019 14:14:38

Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

Foto k aktualitě - Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

SUPŠ Zámeček hledá učitele s aprobací matematika a základy přírodních věd

27.8.2019 12:41:10

Odborné zájmové kurzy

Foto k aktualitě - Odborné zájmové kurzy

Na podzim 2019 budeme otvírat kurz ATELIÉR VOLNÉ TVORBY pod vedením malířky MgA. Evy Vlčkové. Informace (a další nabídka kurzů) zde v článku Odborné zájmové kurzy pro širokou veřejnost.

14.8.2019 15:01:08

Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Foto k aktualitě - Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Více vítězný krátký film studentek oboru Fotografie a audiovizuální tvorba. Získal 1. místo v v krajském kole youtuberské soutěže pro střední školy.

14.8.2019 14:47:46

Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám

Foto k aktualitě - Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám

Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám na střední umělecké školy bude otevřen také na podzim 2019. PŘIJÍMÁME PŘIHLÁŠKY emailem!

14.8.2019 14:45:54

TOPlist