SSUPŠ Zámeček, s. r. o.

film o Zámečku prohlídka školy Jsme členem Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky

logo Asociace Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky
ŠKOLA ONLINE Go Out.cz Mapa školství.cz

Krajinářský kurz

Květen 2010: Jako každý rok, tak i letos v posledním květnovém týdnu vyjeli studenti prvních a druhých ročníků na krajinářský kurz. A jaké byly jejich dojmy?

Plenér 2010

Tak jako každý rok, i letos jsme vyrazili. Hlavním důvodem bylo „vystrnadit“ nás ze školy v sobě maturit. Avšak my jsme to pojali profesionálně a věnovali se studiu v přírodě. Tentokrát jsme nezabrousili do Konstantinových Lázní jako loni, ale na Boubín. Počasí nás navnadilo hned první den. Po tříkilometrové cestě od vlaku do penzionu jsme sice padali horkem, ale až do večera jsme si stejně užívali léta. Hned jsme vyrazili do terénu a udělali první práce s tím, že v příštích dnech to rozjedeme ve velkém. Chyba lávky! Ráno jsme se probudili do nepřívětivého aprílového počasí a chladu i deště jsme se do konce týdne nezbavili. Při sebemenším vysvitnutí sluníčka jsme vyrazili do terénu, ale než jsme vybalili „fidlátka“, zase nás déšť zahnal do penzionu. Přesto jsme nějaké práce dokončili a i v dešti jsme si osvojili rady našich pedagogů, kteří se nám po celý čas věnovali. Plenér nám dal tolik zkušeností, které bychom ve škole nemohli získat. Přes veškeré vyvstavší nesnáze (počasí, stravování, atp.), jsme si výjezdní studium užili, stmelili kolektiv, přiblížili se učitelům a domů se vraceli plni ideálů, nadšení a optimismu do nadcházejících klauzur. Škoda jen, že tento plenér byl pro naši třídu poslední. Příští rok nás čeká už jen praxe.

Za třídu FG2 Klára Brázdová.

Krajinářský kurz z pohledu grafika

Krajinu výtvarník nejen kreslí či maluje, ale pozoruje ji, cítí ji, vžívá se do ní a stává se její součástí. Všemi smysly krajinu vnímá. To se nakonec snaží vtisknout onomu dílu, aby umožnil svým dílem divákovi podobné proniknutí do krajiny.
Takovou tvorbu jsme si vyzkoušeli na konci května, když jsme navštívili bohatou krajinu Šumavských pahorků. Vydali jsme se tam, abychom dokázali svěží kresbou vystihnout přírodu, jež vidíme. Vydali jsme se tam, abychom pět dní strávili v přírodě na příjemném místě a vycvičili si naše "umělecké packy" a rovněž si odpočinuli od městského ruchu.
Obec Zátoň a hlavně její okolí bylo místem velmi inspirativním. Pod lučinami zurčil potok, naproti se tyčily smrkové kopce a hned za humny byl les. Rozhodně bylo co kreslit. Jen počasí si s námi hrálo. Pondělí bylo slunečné a větrné. Úterý bylo slunečné, ale již začínalo bouřit. Ten den jsem strávil několik hodin na příjemném místě mezi lesem a loukou, kde jsem pastelem kreslil "vchod do lesa". Ve středu se již počasí zvrátilo a začalo být bujnější, což vyvrcholilo propršeným čtvrtkem. Počasí je nevyzpytatelné a s tím musí výtvarník počítat. Když tedy pršelo, kreslil jsem pod střechou skici figur a portrétů.
Všechny potěšilo, že došlo i na vysněný večerní táborák, kterým jsme se rozloučili se zdejší přírodou. V hloučku jsme seděli kolem ohně, užívali si blahodárného tepla, rozprávěli a rozjímali...

Marek Pišl, student třídy FG1

Zámeček na zámečku
KM1 a KM2

Plenér, období posledního oddechu před klauzurami, jsme strávili v budově, která možná kdysi dávno mohla být zámečkem, ale v době našeho příjezdu už jsme objevili jen ubytovnu skutečně odpovídající své ceně. Někteří studenti v průběhu plenéru zhubli. Záměrně nejedli, aby nemuseli chodit na záchody, ale pravda je že šumavský zámeček nebyl ani zdaleka v tak špatném stavu při zahájení plenéru, jako po jeho ukončení.
Tím se dostávám k našim pracovním i volnočasovým aktivitám. Konzumovat alkohol bylo pochopitelně zakázáno a nedodržet zákaz bychom si pochopitelně nedovolili. Tak se stalo, že jsme nevěděli co těch pět dní bez televize a bez internetu dělat. Věřte, nevěřte, jsme to vyřešili skutečným a nefalšovaným pracovním nasazením. To trvalo asi den a půl, dokud nezačalo pršet. Že nemůžeme pracovat venku nás zklamalo, začali jsme tedy pracovat na pokojích. Tím se dá v kostce vysvětlit způsob devastace různých kusů nábytku a ložního prádla.
Večer byly několikrát pořádány bojové hry o různé pikantní ceny jako: lentilky, tatranky apod. Všeobecně ohledně stravy žádné stížnosti, v restauraci vařili chutně a personál byl roztržitý ale ochotný.
A to je vcelku vše, co o plenéru můžu vyzradit, protože:,,Co se na plenéru uvaří, to se tam taky sní.“

Plenér 2010Plenér 2010Plenér 2010Plenér 2010Plenér 2010Plenér 2010Plenér 2010

13.3.2015 14:22:29

Aktuální info

6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Foto k aktualitě - 6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Vystavují naši fotografové a grafici

27.8.2019 14:14:38

4. 9. 2019 od 16:00: Zámeček s průvodem Vendelín 2019

Foto k aktualitě - 4. 9. 2019 od 16:00: Zámeček s průvodem Vendelín 2019

Výtvarným workshopem na náměstí Republiky zahájíme plzeňskou kulturní a divadelní sezónu 2019/20.

27.8.2019 14:12:50

Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

Foto k aktualitě - Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

SUPŠ Zámeček hledá učitele s aprobací matematika a základy přírodních věd

27.8.2019 12:41:10

Odborné zájmové kurzy

Foto k aktualitě - Odborné zájmové kurzy

Na podzim 2019 budeme otvírat kurz ATELIÉR VOLNÉ TVORBY pod vedením malířky MgA. Evy Vlčkové. Informace (a další nabídka kurzů) zde v článku Odborné zájmové kurzy pro širokou veřejnost.

14.8.2019 15:01:08

Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Foto k aktualitě - Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Více vítězný krátký film studentek oboru Fotografie a audiovizuální tvorba. Získal 1. místo v v krajském kole youtuberské soutěže pro střední školy.

14.8.2019 14:47:46

TOPlist