SSUPŠ Zámeček, s. r. o.

film o Zámečku prohlídka školy Jsme členem Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky

logo Asociace Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky
ŠKOLA ONLINE Go Out.cz Mapa školství.cz

Vor Medúzy

26. 6. 26. 8. 2012: Výstava umělců - pedagogoů Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v refektáři nově zpřístupněného Muzea církevního umění plzenské diecéze a ve výstavním sále Západočeského muzea v Plzni.

V Plzni byla zahájena výstava umělců – pedagogů Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček. Souborný výstavní projekt pod názvem „VOR MEDÚZY“ je situován do dvou expozic – do refektáře nově zpřístupněného Muzea církevního umění plzeňské diecéze a do výstavního sálu Západočeského muzea v Plzni.

Společným tématickým jmenovatelem celého projektu jsou etické a duchovní aspekty tvorby a pedagogické práce. Výstavní kolekce obsahuje malířská, grafická a sochařská díla, uměleckou fotografii i grafický design. Autory děl jsou nejen současní učitelé umění, ale také ti, kteří v době od založení školy v r. 1995 na Zámečku učili – např. Doc. akad. mal. Josef Mištera, ředitel Ústavu umění a designu ZU, Prof. František Hodonský, akad.mal., dnes profesor na Akademii umění v Bánské Bystrici nebo ředitel Městské galerie v Plzni Václav Malina. Na vernisáži, která se uskutečnila v úterý 26.6. 2012 v 17.00 hod., a to postupně na obou výstavních místech, zazněla kromě jiného křehká a divoká hudba formace DoMa Ensemble. Na programu vernisáže byl i křest publikace, kterou SSUPŠ - Zámeček pod stejným názvem vydala. Výstava trvala až do konce srpna 2012.

Záhadný název VOR MEDÚZY odkazuje k obrazu Théodora Géricaulta namalovaného před téměř 200 lety. Tohoto inspiračního zdroje se autoři chopili jako „ikonické skutečnosti“. To v sobě zahrnuje nejen vlastní podobu obrazu, ale všechny souvislosti jeho vzniku, včetně dramatických okolností ztroskotání lodi Medúza a osudu voru s trosečníky. Důležitým aspektem takového pojetí je následné působení díla v čase počínaje skandálem, který obraz vyvolal při vystavení na pařížském Salónu, až po četné interpretace tohoto díla v současném umění - vede k úvahám o etických aspektech v žitých situacích i při výkonu světské moci. Přijmeme-li dnes podobenství současného světa jako voru na rozbouřeném moři, i v našich myslích se vynořují otázky:
V čem spočívá naděje současného světa na záchranu? Vidíme světla majáků?Jaké hodnoty náš vor civilizace nadnášejí?

Umělci - učitelé podávají své svědectví o naději nejen způsobem jim vlastním - v podobě výtvarných děl prezentovaných ve dvou výstavních prostorách: v refektáři nově zpřístupněného Muzea církevního umění plzeňské diecéze a ve výstavním sále Západočeského muzea v Plzni. Své zamyšlení nad těmito závažnými otázkami předkládají také slovem v publikaci, která byla vydána při příležitosti pořádání výstavy.

Výstavy:

  • letní refektář Muzea církevního umění plzeňské diecéze
  • výstavní sál Západočeského muzea v Plzni

Publikace:

  • Vor Medúzy, vydala SSUPŠ – Zámeček v Plzni , 2012

12.3.2015 19:37:35

Aktuální info

6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Foto k aktualitě - 6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Vystavují naši fotografové a grafici

27.8.2019 14:14:38

4. 9. 2019 od 16:00: Zámeček s průvodem Vendelín 2019

Foto k aktualitě - 4. 9. 2019 od 16:00: Zámeček s průvodem Vendelín 2019

Výtvarným workshopem na náměstí Republiky zahájíme plzeňskou kulturní a divadelní sezónu 2019/20.

27.8.2019 14:12:50

Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

Foto k aktualitě - Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

SUPŠ Zámeček hledá učitele s aprobací matematika a základy přírodních věd

27.8.2019 12:41:10

Odborné zájmové kurzy

Foto k aktualitě - Odborné zájmové kurzy

Na podzim 2019 budeme otvírat kurz ATELIÉR VOLNÉ TVORBY pod vedením malířky MgA. Evy Vlčkové. Informace (a další nabídka kurzů) zde v článku Odborné zájmové kurzy pro širokou veřejnost.

14.8.2019 15:01:08

Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Foto k aktualitě - Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Více vítězný krátký film studentek oboru Fotografie a audiovizuální tvorba. Získal 1. místo v v krajském kole youtuberské soutěže pro střední školy.

14.8.2019 14:47:46

TOPlist