SSUPŠ Zámeček, s. r. o.

film o Zámečku prohlídka školy Jsme členem Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky

logo Asociace Asociace vyšších a středních odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory České republiky
ŠKOLA ONLINE Go Out.cz Mapa školství.cz

O prázdninách nezahálíme: Sochařský kurz v Kronachu

Na Zámečku ani o prázdninách nezahálíme! Naši studenti se zúčastnili sochařského kurzu v německém Kronbachu. A jak se jim tam líbilo?

O své zážitky z prázdninového sochařského kurzu se podělil Marek Pišl:

„Marku, nechceš jet do Německa na čtrnáct dní? Je to sochařský kurz. Skoro nic neplatíš. Rozmysli si to, večer mi zavolej.“ Takové překvapení na mě čekalo poslední den ve škole (kromě toho, že jsem nedostal vysvědčení, neboť jsem neodevzdal jakýsi vyplněný formulář, o jehož existenci jsem neměl ponětí). Když jsem se otřepal, uvědomil jsem si jak výjimečná je to možnost. Hloupé by bylo odmítnout. Navíc vypadnout na nějaký čas z domu a ze zaprděné Plzně jsem tuze potřeboval.
Kronach se svými 18 000 obyvateli je malé útulné městečko ležící v klínu malebné krajiny. Od Plzně je pouhých 210 km vzdálené. Přibližně stejně daleko jako třeba Pardubice. Město má nádherný historický střed. Je zde klid a mimo hlavní silnice poměrně málo aut. Kronach korunuje Festung Rosenberg, mohutná pevnost s rozsáhlým důmyslným opevněním. Celé město až na pevnost jsem přešli za 45 minut. Dle mých kritérií je město Kronach městem ideálním.
První týden jsme nocovali na ranči za městem. Stáda koní, psy, kočky, husy ... Ranč byl místem, kde tepal život i dobrá nálada. Do setmění jsme kreslili. Byl to pro nás šok, když jsme se posléze museli přestěhovat do Schullandheimu, školní ubytovny. Nicméně školní ubytovna tady nevypadá tak, jak si ji Čech zpravidla představí. Kdepak. Představte si tříhvězdičkový hotel.
Ať jsme byli kdekoliv, lidé se k nám chovali vstřícně. Dva mladí Češi, studenti, byli mezi lidmi pokročilejšího věku byli v sochařském kurzu raritou. Hýčkali si nás. Za čtrnáct dní jsme si vysochali pískovcovou sochu (moje první kamenná socha - jsem malíř). Osm hodin denně s dlátem a paličkou v ruce uteklo jak nic.
Velký dík patří manželům Sperschneiderovým, kteří nás na ony dva týdny tak trochu adoptovali. Měli obrovský podíl na našem poznání zdejšího místa, kultury a na zlepšení naší mluvy. Viděli jsme výtvarné klenoty na místní faře, divadlo po širým nebem a provedli nás historickým jádrem města. Díky jejich snaze a vyjednávání jsem si mohl zahrát na zdejší velké a mladé varhany v kaskádovitém kostele sv. Johannese a poznat tak i zdejšího varhaníka.
Pobyt jsme si prodloužili ještě o den, abychom mohli vidět Fausta a podívat se do útrob pevnosti a do obřího muzea umění a válečnictví. Kronach se s námi rozloučil velmi prudkým deštěm cca 300 m před nádražím. Promokly mi i ty věci, které jsem po celou dobu pobytu udržel ve stavu nepoškozeném. Ve vlaku usycháme a žasneme nad tichou a rychlou jízdou.

12.3.2015 19:38:32

Aktuální info

6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Foto k aktualitě - 6. 9. 2019 od 18 hod: Vernisáž My ze Zámečku v Galerii 4 v Chebu

Vystavují naši fotografové a grafici

27.8.2019 14:14:38

Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

Foto k aktualitě - Hledáme UČITELE: matematika a základy přírodních věd

SUPŠ Zámeček hledá učitele s aprobací matematika a základy přírodních věd

27.8.2019 12:41:10

Odborné zájmové kurzy

Foto k aktualitě - Odborné zájmové kurzy

Na podzim 2019 budeme otvírat kurz ATELIÉR VOLNÉ TVORBY pod vedením malířky MgA. Evy Vlčkové. Informace (a další nabídka kurzů) zde v článku Odborné zájmové kurzy pro širokou veřejnost.

14.8.2019 15:01:08

Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Foto k aktualitě - Rezerve SUPŠ Zámeček - Proč studovat právě na Zámečku?

Více vítězný krátký film studentek oboru Fotografie a audiovizuální tvorba. Získal 1. místo v v krajském kole youtuberské soutěže pro střední školy.

14.8.2019 14:47:46

Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám

Foto k aktualitě - Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám

Přípravný kurz k talentovým přijímacím zkouškám na střední umělecké školy bude otevřen také na podzim 2019. PŘIJÍMÁME PŘIHLÁŠKY emailem!

14.8.2019 14:45:54

TOPlist