Aktuality

UNCIÁLA ŽIJE! – PRODLOUŽENO do 28.2.!

22 / 12 / 2022

Výstava je prodloužena do konce února. Navštivte ji v příjemném prostředí kavárny.

Od 5. 1. máme možnost navštívit výstavu KALIGRAFICKÝCH LISTŮ studentů SUPŠ Zámeček v Plzni. Výtvory odrážejí poznatky žáků získané ve výuce odborného předmětu "Písmo" pod vedením Michaely Vais.

Navštivte Kafé A, Jetelová 2, Plzeň - Slovany a posuďte sami.

Vernisáž výstavy se koná 5. 1. 2023 od 17:00.


Slovo výtvarnice a grafičky Michaeli Vais k výstavě „Unciála žije“:

Jak už název výstavy napovídá, středověké písmo unciála je stále používáno. Tato výstava není kříšením dávno zapomenutého, ale má připomenout, jaký význam má používání písma a symbolů pro různé příležitosti, situace, či sdělení a  jak je důležité graficky vyjádřit náladu, postoj nebo stanovisko.

A také si je dobré uvědomit, jak krásné je psaní klasickým perkem a jeho namáčení ho do inkoustu. Ten tvar, který vykouzlí jen kaligrafické pero, jako bychom snad měli zaznamenáno v naší DNA.

Aniž si to uvědomujeme, symboly nás provází celým životem, provází nás různými situacemi, stačí se jen rozhlédnout. Když procházíte nějakým městem, kolik symbolů spatříte na chodnících a domech.

Tak jako symboly nás doprovází všude, tak knižní ilustrace doplňuje, vysvětluje a pomáhá dokreslovat děj knihy. Kvalitní knižní ilustrace je nedílnou součástí každé kvalitní knihy.

A právě studenti druhého ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček inspirováni paní Michaelou Vais se pustili do následujíciho zadání: grafické listy psané středověkým písmem unciála

Požadavky - zachování úpravy středověkých biblických listů, jednousloupcový text a iniciála

Co vlastně unciála je:

Unciála je majuskulní latinské písmo, jehož počátek lze datovat do 3. století našeho letopočtu. Unciála vznikla postupným zaokrouhlováním některých liter písma předchozího období, které nazýváme capitalis quadrata. Šíření unciály velmi pomohl rozkvět křesťanství a literatury ve 3. století. Přepisovaly se starší papyrové texty (Plinius starší, Titus Livius) do kvalitnějších pergamenových kodexů. Vznikly první latinské překlady Bible (Itala, Afra), které pronikly téměř do celého antického světa a s sebou přinesly právě tento nový typ písma. Rozvoji křesťanství dopomohl známý Edikt milánský

Plakát k výstavě Unciála žije.pdf - ke stažení

Výstava je realizována v rámci projektu naší školy za finanční podpory města Plzně.

https://www.zamecek.cz/wp-content/uploads/mini_plzen_kulturni2016-2.jpg

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.