Studijní obory

Prostorový design
a sochařství

82-41-M/16 Kamenosochařství. Čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou.

Obor Prostorový design a sochařství je koncipován pro budoucí sochaře, štukatéry a umělecké kameníky. V rámci oboru se škola zaměřuje vedle klasické a reprodukční kamenosochařské práce také na tvorbu uplatnitelnou v oblastech užitého umění, jako je např. reklamní, dekorativní nebo funerální plastika a další prostorová tvorba. Součástí výuky je také využití moderních technologií v kamenosochařské praxi – např. fotografie nebo 3D modelovacího softwaru.

V nižších ročnících se žáci věnují především rozvíjení dovedností v kresbě a modelování a orientaci ve výtvarných technikách, souvisejících s oborem – např. ve výrobě forem, odlévání, štukatérství a patinování. Postupně také získávají řemeslné dovednosti v kamenosochařských reprodukčních technikách. Součástí studia je i výuka písma, orientovaná na jeho využití v kamenosochařství (např. pamětní desky, plakety apod.). Žáci se učí také fotografii a práci ve 3D modelovacích programech, které slouží jednak jako prostředky vizualizace (prezentace) a zároveň jako pomocné techniky při kamenosochařské práci. Ve vyšších ročnících studenti řeší náročnější samostatné výtvarné úkoly, simulující profesionální praxi – např. sochařský portrét, plaketu, dekorativní stěnu, reliéf, zahradní plastiku apod.

Teoretickou základnou studia je výuka technologie a dějin výtvarné kultury. Studium je nad rámec učebních plánů doplněno dvěma týdenními malířskými kurzy v přírodě a dále výlety a exkurzemi, obohacujícími studium dějin výtvarné kultury o osobní prožitek. Součástí studia je týdenní souvislá praxe v oboru.

Absolventi školy si mohou založit vlastní živnost, nebo se uplatnit v kamenických firmách, štukatérských stavebních firmách specializovaných na obnovu památek, případně v reklamních agenturách. Absolvování školy také otevírá žákům možnost pokračovat ve studiu na umělecky nebo pedagogicky zaměřených vysokých školách.

Konzervování
a restaurování kamene

82-42-M/01 Konzervátorství a restaurátorství. Čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou.

Obor Konzervování a restaurování kamene je určen pro žáky se zájmem o zachování kulturního dědictví, problematiku památkové péče a specializované řemeslné postupy. Výuka je zaměřena na restaurování a reprodukci sochařských děl. Součástí výuky je také využití moderních technologií v restaurátorské praxi – např. fotografie nebo 3D modelovacího softwaru.

V nižších ročnících se žáci věnují především rozvíjení dovedností v kresbě a modelování a orientaci ve výtvarných technikách, souvisejících s oborem – např. ve výrobě forem, odlévání, štukatérství a patinování. Postupně pak získávají průpravu v kamenosochařském řemesle, reprodukčních technikách a restaurátorských postupech při obnově a zachování sochařských děl a plastických dekorací v historické architektuře. Součástí studia je i výuka písma, orientovaná na jeho využití v restaurátorské práci. Žáci se učí také fotografii a práci ve 3D modelovacích programech, které slouží jednak jako prostředky vizualizace (prezentace) a zároveň jako pomocné techniky při restaurátorské práci.

Teoretickou základnou studia je výuka restaurátorských a sochařských technologií a dějin výtvarné kultury. Studium je nad rámec učebních plánů doplněno dvěma týdenními malířskými kurzy v přírodě a dále výlety a exkurzemi, obohacujícími studium dějin výtvarné kultury o osobní prožitek. Součástí studia je týdenní souvislá praxe v oboru.

Absolventi získávají základ pro založení vlastní živnosti, případně po úspěšném ukončení specializovaného vysokoškolského vzdělání pro získání restaurátorské licence. Mohou se uplatnit ve štukatérských a stavebních firmách specializovaných na obnovu památek, v kamenických firmách nebo ve státní správě zabývající se památkovou péčí. Také mohou pokračovat studiem na vysoké škole a to jak v oboru restaurátorství, tak i v jiných umělecky nebo pedagogicky zaměřených oborech.

Malba v umění, designu
a architektuře

82-41-M/01 Užitá malba. Čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou

Studijní obor Malba v umění, designu a architektuře je moderně pojatým oborem, který se zaměřuje nejen na tradiční výuku malby a dalších výtvarných technik, ale především na použití umělecké tvorby v profesionální praxi. Součástí výuky jsou proto také například disciplíny jako je výtvarné řešení interiérů, nástěnná malba a grafický design. Samozřejmostí je výuka počítačové grafiky v moderních grafických programech.

První ročník je zaměřen především na kresbu jako na základní výtvarnou disciplínu. Žáci se zde naučí základům výtvarného vyjadřování – kompozici, konstrukci a modelaci objektů v prostoru. Seznámí se také se širokou škálou kresebných technik. Od druhého ročníku se žáci věnují malířským a dalším výtvarným technikám. Vedle tradiční malby různými materiály (akvarel, kvaš, tempera, akryl, olej atd.) je to také například mozaika, štukolustro, malba na sklo, nástěnná malba apod. Samostatnou disciplínou jsou restaurátorské techniky a kopie uměleckých děl. Součástí studia je také výuka písma, prostorového vytváření a klasických grafických technik (suchá jehla, linoryt, monotyp apod.) Smyslem studia vyšších ročníků je aplikace získaných řemeslných dovedností do praxe. Žáci se učí tvůrčím způsobem řešit komplexní výtvarné úlohy – například návrhy interiérů, výtvarné řešení knihy (ilustrace a celkový knižní design), scénické návrhy nebo grafický design propagačních tiskovin (plakát, kalendář, billboard).

Teoretickou základnou studia je výuka technologie a dějin výtvarné kultury. Studium je nad rámec učebních plánů doplněno dvěma týdenními malířskými kurzy v přírodě a dále výlety a exkurzemi, obohacujícími studium dějin výtvarné kultury o osobní prožitek. Součástí studia je týdenní souvislá praxe v oboru.

Absolventi školy nalézají uplatnění v designérských firmách, reklamních agenturách, divadelních dílnách, propagačních odděleních nejrůznějších firem a v různých kulturních institucích. Řada studentů pokračuje ve studiu na vysokých školách uměleckého nebo pedagogického zaměření.

Užitá fotografie
a audiovizuální tvorba

82-41-M/02 Užitá fotografie a média. Čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou.

Výuka oboru Užitá fotografie a audiovizuální tvorba je zaměřena na co nejširší uplatnění absolventů v praxi. Žáci proto získávají nejen odborné znalosti z technologie, teorie a dějin fotografie, ale také umělecké vzdělání a průpravu v audiovizuální tvorbě. Nedílnou součástí je výuka práce v moderních grafických programech a programech pro zpracování videa, a to nejen za účelem zpracování a úpravy fotografií a audiovizuálních dat, ale také pro jejich další využití, například v propagační grafice a reklamě.

V průběhu studia se žáci učí ovládat fotografickou, audiovizuální, osvětlovací, výpočetní a tiskovou techniku a získávají znalosti a dovednosti potřebné pro svojí profesionální praxi. Aplikací získaných teoretických znalostí při praktických cvičeních se naučí fotografovat různorodé náměty (např. architekturu, sklo, portrét, krajinu), vytvořit fotografii studiovou, módní, reklamní nebo reportážní. Seznámí se filmovou tvorbou a naučí se vytvořit a technicky zpracovat vlastní film. Úkoly, které žáci řeší, simulují praktickou práci profesionálního fotografa. Výuka je realizována v moderně vybaveném fotoateliéru a v počítačových učebnách vybavených profesionálním softwarem. Umělecké vzdělání pomáhá žákům rozvíjet výtvarné vnímání a cit. Součástí výuky jsou proto také základy kresby, malby a typografie.

Teoretickou základnou studia je výuka technologie, dějin fotografie a filmu a teorie fotografie. Studium je nad rámec učebních plánů doplněno dvěma týdenními malířskými kurzy v přírodě a dále výlety a exkurzemi, obohacujícími studium dějin výtvarné kultury o osobní prožitek. Součástí studia je týdenní souvislá praxe v oboru.

Díky širokému pojetí studia se mohou absolventi realizovat v mnoha oblastech – ve fotografii reklamní, dokumentární, vědecké i umělecké, v žurnalistice nebo v audiovizuální tvorbě. Nacházejí tedy uplatnění v kulturních institucích i vědeckých ústavech, v redakcích novin a časopisů, nakladatelstvích, výstavnictví i reklamních studiích. Jsou připraveni k samostatné profesionální práci i k dalšímu studiu na vysokých školách.

 

Grafický design
a média

82-41-M/05 Grafický design. Čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou.

 

Studijní obor Grafický design a média nachází v dnešní době široké uplatnění. Nezabývá se pouze klasickou propagační grafikou (loga, plakáty, katalogy, billboardy apod.) a grafickým designem různých tiskovin (knižní design, ilustrace, písmo atd.), ale také nejmodernějšími technologiemi a prostředky grafického designu a reklamy – tvorbě webových stránek, 3D grafikou, animací a filmem.

Přestože je ve výuce tohoto oboru důraz kladen na kompetence využívat a ovládat moderní technologie (digitální fotografie a video, grafické programy), platí zde pravidlo, že tyto technologie jsou pouze prostředkem, nikoliv cílem tvorby. Nezbytnou součástí výuky je proto průprava v klasických řemeslných dovednostech – kresbě a malbě, typografii a klasických grafických technikách (linoryt, suchá jehla, monotyp apod.). V prvních ročnících je tedy výuka zaměřena více na řemeslné dovednosti a klasické výtvarné techniky. Kresbou a malbou podle modelu se žáci naučí základům výtvarného vyjadřování – kompozici, konstrukci a modelaci objektů v prostoru. Získávají znalosti z oboru typografie a písma, které následně zúročí při realizaci praktických úloh z grafického designu v grafickém softwaru. Protože schopnost pracovat s moderními technologiemi a softwarem je dnes pro profesionální uplatnění nutností, učí se žáci práci s fotografií, audiovizuální technikou, softwarem pro tvorbu 2D grafiky, modelování ve 3D, animaci, zpracování videa i postupům při tvorbě webových stránek. Vyšší ročníky jsou pak zaměřeny na využití získaných znalostí a dovedností při řešení komplexních úkolů z profesionální praxe: Tvorbu propagační grafiky (loga, značky, vizitky, letáky, brožury, katalogy, plakáty, billboardy apod.) i vytváření komplexních reklamních kampaní, předtiskovou přípravu, knižní design (ilustrace, sazba, celkový design knihy), tvorbu webových stránek atd.

Teoretickou základnou studia je výuka technologie a dějin výtvarné kultury. Studium je nad rámec učebních plánů doplněno dvěma týdenními malířskými kurzy v přírodě a dále výlety a exkurzemi, obohacujícími studium dějin výtvarné kultury o osobní prožitek. Součástí studia je týdenní souvislá praxe v oboru.

Absolvování oboru otevírá studentům možnost uplatnit se v reklamních agenturách a na DTP pracovištích, ve funkcích pracovníků reklamních a PR oddělení firem nebo v kulturních institucích. Svoji kvalifikaci si studenti mohou zvýšit studiem na vysokých, umělecky zaměřených školách.

Sledujte na Instagramu grafika_zamecek

Show

Používáte velmi zastaralý prohlížeč.
Je nejvyšší čas na moderní a bezpečný prohlížeč.

Váš systém i počítač mohou být v ohrožení. Je tu nový prohlížeč doporučený společností Microsoft: Více informací zde.

Tyto stránky nebudou pravděpodobně pracovat správně.